Elite Direct X problem z mocą

Jestem użytkownikiem Elite Directo X i zauważyłem, że przy korzystaniu TrainedDay jest problem z utrzymywaniem mocy przez aplikację w trybie ERG. Obciążenie mocą podczas pedałowania równą kadencją dość mocno się zmienia w zakresie od -10 do +10 W, niekiedy więcej. Ponadto aby utrzymać względnie równą moc w trybie ERG muszę ustawić “bardzo miękkie” przełożenie tj. na przednim blacie 34T a na kasecie przynajmniej 22T albo 24T i/lub 28T. Generalnie im mniejsza prędkość obrotowa koła zamachowego tym moc kontrolowana przez aplikację jest bardziej równa. Zwiększenie kadencji powyżej 99 obr/min powoduje że moc obciążenia spada i nie jest adekwatna do zadanej w aktualnej chwili.
Ponadto kiedy w podczas treningu zmienia się moc obciążenia z małego na większe, to przy tej samej kadencji wzrasta ona niekiedy tak bardzo i utrzymuje się na tyle długo że nie daję rady kontynuować i się zatrzymuję, a trening muszę przerwać i zakończyć działanie aplikacji poprzez naciśnięcie przycisku koniec (stop).
Np. obciążenie wynosi 200W a następnie jest interwał który ma mieć 280W, tymczasem robi się 350W i nie chce spaść do tych 280W.
Bardzo mnie frustruje takie działanie aplikacji TD.
Nadmienię, że nie ma takich problemów z Innymi programami np. OneLap czy MyEtraining, gdzie moc obciążenia jest płynna, ciągła a jej wartość w miarę równa.

1 Like

It’s really strange because we have one Direto X user (at least one) it works perfectly for and another that has this same issue. If you are an Android user and wanted to work with my developer we could likely get it resolved. I can even have my Polish tester in the conversation to help.

I should also say we are doing a major update to our bluetooth library today or tomorrow and it will be available. You might want to test that first. Elite trainers are a bit strange. My tester has one also and it works perfectly.

Cześć,
Też zauważyłem, że moc na trenażerze (Elite Suito) jest zawyżona w stosunku do celu treningowego. Problem ten jest wyeliminowany w wersji testowej i tak jak Alex pisał - kończymy testy tej wersji i niedługo ją opublikujemy dla wszystkich użytkowników.
Jeśli chodzi o problem występujący przy wysokiej kadencji - sprawdzę czy występuje na najnowszej wersji, czy będziemy musieli go poprawić.

Ok, zobaczymy jak się będzie sprawować nowsza wersja.
Z moich doświadczeń i wrażeń to wygląda na to, że problem jakby był z częstością próbkowania bieżącej mocy i zbyt wolnej reakcji na wzrost lub jej spadek.
Z trenażerem Direto X łączę się za pomocą ANT+, więc nie jestem pewien czy problem dotyczy komunikacji z BT.

To cenna informacja, jakiego telefonu używasz i w jakiej wersji oprogramowania oraz czy posiadasz dodatkowy pomiar mocy?

Używam Samsung SM-A320FL wersja TD 4.2.2 i Samsung SM-A505FN wersja TD 4.3.4
Nie posiadam dodatkowego pomiaru mocy. Jeśli chodzi o problem spadku mocy przy wysokiej kadencji to nie ma znaczenia czy korzystam z czujnika kadencji wbudowanego w trenażer czy czujnika zewnętrznego.

Jeśli mógłbym pomóc, to zauważyłem że kiedy pedałuję na rowerze szosowym wpiętym w trenażer, w górnym bądź dolnym chwycie kierownicy to fluktacja mocy jest większa niż, gdy pedałuje wyprostowany do pionu na siodełku. Sądzę, żę wpływ na taki zmienny pomiar mocy mają chwilowe przyspieszenia pedałów, które jak mi się wydaje są dużo bardziej zmienne kiedy trzymam się kierownicy (to chyba jest związane z anatomią ciała i/lub ustawieniem roweru). To sugeruje że może moja wcześniejsze spostrzeżenie dot. zbyt wolnej częstości próbkowania mocy jest na rzeczy.
Nie mniej jednak nie powinno się tak dziać.

Spróbuj połączyć po BT. Ja mam Elite Justo i przy ANT+ mam moc, która też bardzo wzrasta. Dlatego używam BT i nie narzekam na wskazania mocy. Wiadomo oscyluje wokół zadanej wartości ale to jest nieuniknione i w pomocy technicznej Elite jest to bardzo ładnie wyjaśniane.

2 Likes

Cześć @mowczar , sprawdź proszę w aplikacji do kalibracji od Elite czy masz zaktualizowany firmware urządzenia Direto. Przy okazji przeprowadź kalibrację. Daj znać czy pomogło.

1 Like

Cześć @ Paul_Shepherd
Mam zaktualizowany firmware do wersji 078 rewizja 005 i jest to aktualna wersja dla mojego trenażera (Direto X). Trenażer jest kalibrowany przeze mnie na bieżąco.

1 Like

@mowczar Ok, dzięki za info. Czy próbowałeś łączności przez BT? Dla pewności możesz jeszcze spróbować wyczyścić cache aplikacji i sprawdzić czy problem nadal występuje.

@Paul_Shepherd
Wyczyściłem cache aplikacji. Aplikację TD zaktualizowałem do wersji 4.3.5. Wczorajszy trening próbowałem przeprowadzić łącząc się z trenażerem przez BT. Niestety, moc rzeczywista w stosunku do mocy zadanej 158W oscylowała od 111 do 128W (test od ok 34 min do 36 min treningu jeśli masz możliwość podejrzenia go na serwerze). Widząc takie działanie przełączyłem połączenie z trenażerem na ANT+ gdzie do kadencji 80 orb./min stabilność mocy jest w miarę OK. Generalnie im mniejsza kadencja (prędkość obrotowa koła zamachowego) tym fluktacja mocy jest mniejsza i adekwatna do zadanej. I odwrotnie, im większa kadencja tym moc rzeczywista obciążenia oscyluje i jest co raz mniejsza, co wyraźnie się odczuwa nogami.

Sorry you might have answered above but is this just power fluctuation of what you see, or what you feel. If it is what you see, it’s because we have no smoothing at the moment and this is what the raw data looks like. If you mean it is what you feel (going up and down) than that is a problem. We are working on adding our power smoothing so it works and improves what the data looks like as you are training.

Czuję w nogach realny spadek mocy. I tak jak napisałem im większa kadencja tym bardziej czuć że obciążenie się zmniejsza a wahania mocy są większe (co też da się wyczuć). Wygląda to tak jakby aplikacja TD próbowała coś zmieniać ale nie nadąża i nie daje rady.
Koło zamachowe w moim przypadku musi mieć niską prędkość obrotową, co wymuszam niskim przełożeniem (przód 36/24 tył) aby przy kadencji 70, 75 obciążenie na trenażerze było stabilne i adekwatne do zadanego (i komunikacja via ANT+). Podkreślam - nie ma takich problemów na aplikacji MyEtraining od Elitte czy Onelap.

Yes since you feel it, it sounds like it is some problem with the combination of our app and your trainer. This also affects other users but it seems very rare (a very small number of users). Most people that have felt this, it’s usually not consistent, it’s every 10 rides or something. If you were willing, we would love to work directly with you to get this fixed. We could have Marek be involved so he could help translate, although my developer is good at just using chatGPT. If you are willing please let me know. Usually we can fix things like this in 30-60 minutes of your time. Because it is consistent for your, then it would be a great advantage for us to work with you. I am happy to give you free year of trainer day or something for your help.

1 Like

Ok, we can work together to solve the problem.

1 Like

@mowczar Developerzy przyglądają się sprawie, ale w tzw. międzyczasie sprawdź proszę dla pewności jeszcze jedną rzecz. Testowałem kiedyś pierwszą generację urządzeń Direto. Przypomniałem sobie, że jedną z przyczyn problemów łączności aplikacji było inne urządzenie podłączone do trenażera lub telefonu w trakcie działania aplikacji. Jeśli to nie problem spróbuj wyeliminować wszystkie inne połączenia z Direto tak, aby jedynym połączeniem był Trainerday. Chodzi tu głównie o urządzenia typu liczniki, telefony itp. To samo tyczy się telefonu. Zalecamy, aby nie parować niczego systemowo z telefonem (Android, poza aplikacją), bo nasza aplikacja sama tworzy połączenie. Nie mamy możliwości sprawdzenia telefonów Samsung o których wspomniałeś (SM-A320FL i SM-A505FN), ale jako wieloletni użytkownik tej marki wiem, że ich oprogramowanie w innych modelach miało dosyć agresywne zarządzanie energią. Aplikacja Trainerday powinna być dodana do reguły wyłączenia z zarządzania energią. Idealnie gdyby Twój trenażer miał tylko jedno aktywne połączenie z telefonem/urządzeniem sterującym. Daj proszę znać czy przyniesie to jakiś efekt.

Ok, sprawdzę jak to będzie działać.

@ Paul_Shepherd Zgodnie z Twoją sugestią podłączyłem trenażer via BT a pulsometr via ANt+ i przeprowadziłem krótki trening (pierwszy z kolei), gdzie starałem się utrzymać kadencję ok 80 obr/min. Przełożenie to 52 z przodu a na kasecie (chyba) 14. Moc rzeczywista w trybie ERG grubo przekraczała tą zadaną. Zapewne jako developer masz możliwość podgląd treningów zarejestrowanych przez aplikację danego użytkownika. Zobacz mój trening Day 16 - Kerfuffle 20 z dnia 2023-12-27.
Podczas wykonywania drugiego treningu tego dnia: Day 13 - RECOVERY pod koniec musiałem na chwilę zatrzymać trening (pauza) po chwili próbowałem go wznowic. Niestety obciążenie zrobiło się takie że dopiero stawanie na pedałach pozwalało z wielkim trudem parę razy pokręcić korbą. Po czym się poddałem i przerwałem działanie.